Elçin Ekşi

Elçin Ekşi - ERES Biyoteknoloji

Biyolog

Çocukluk çağımdan itibaren doğa ve yaşam bilimleri ile ilgilendim. İlgilerim doğrultusunda Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünden pek çok araştırma ve çalışma yaparak 2011 yılında mezun oldum. Mezuniyetimin devamında lisans üstü çalışmalar yapmak için ODTÜ Biyoloji bölümüne devam etttim. Şu anda ise Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümündeyim.

Bu süreç içerisinde, ekoloji ve populasyon genetiği ile ilgilendim. Hastalık vektörü olan sivrisineklerle çalışmalar yapmaya 2009 yılında öğrenci iken başladım ve böylece ekoloji alanında ilerlemeye devam ettim. Bu süreç içerisinde ODTÜ'de öğrenci oldum ve orada da antik DNA çalışmalarına katıldım. Neolitik dönemden kalan koyun örnekleri üzerinde çalıştım ve Anadolu'da koyunların evcilleştirilmesi ile ilgili araştırmada yer aldım.

Bu çalışmalarımı sürdürürken daha iyi sistemler geliştirebilmek ve özgün araştırmalar sürdürebilmek için hem Hacettepe'de hem de ODTÜ'de dönem arkadaşım olan Oğuzhan ile birlikte ERES Biyoteknolojiyi kurduk.

İlk olarak DNA izolasyon teknikleri üzerine çalışmalar gerçekleştirdik ve ürün geliştirdik. Şu anki çalışmalarımızda nanoteknoloji kullanarak bir POC HIV testi geliştirmeye devam ediyoruz. Hedefimiz basit ve kolay kullanımlı yani herkesin erişebileceği DNA testleri geliştirmek. Bunun için çalışmalarımız devam etmekte.

Bunların yanı sıra akademik olarak sivrisineklerle ilgili olan vektör ekolojisi araştırmalarımı Zika Virüsü çerçevesinde sürdürmeye devam etmekteyim.